0

فناوری و تکنولوژی در طراحی مد و لباس

اهمیت فناوری و تکنولوژی در صنعت مد و فشن

زندگی امروز بشر تحت تاثیر بسیار زیاد فناوری و تکنولوژی قرار گرفته و بدون وجود آن بسیاری از فعالیت های روزمره دچار مشکل می شود . تکنولوژی به طور گسترده ای در صنایع مختلف نفوذ کرده و سبب پیشرفت و مدرن شدن آن ها شده است . در حقیقت تاثیرات مثبت تکنولوژی در جامعه بیش تر از تاثیرات منفی آن است . از جمله صنایع تحت تاثیر تکنولوژی می توان به صنعت مد و فشن و طراحی لباس اشاره کرد .

صنعت مد و فشن از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری بوده است  و این روزها با وجود فناوری اطلاعات و تکنولوژی های جدید، شاهد خلاقیت های بسیاری در صنعت مد هستیم .

فناوری و تکنولوژی در طراحی لباس از جمله مباحث بسیار مهم و جنجالی این روزها محسوب می گردد . اهمیت فناوری اطلاعات یا همان تکنولوژی بر هیچکس پوشیده نیست .

در این مسئله هیچ شکی نیست که طراحان همواره به دنبال ایده ها و فرصت های خلاقانه جدید هستند تا پارچه ای معمولی را به اثری هنری تبدیل نمایند . امروزه به راحتی می توان گفت که تکنولوژی و مد تقریبا یکی شده اند، زیرا انسان کاملا به فناوری وابسته است و به نوعی جدایی از آن برایش ممکن نیست . این مسئله را می توان به استفاده مداوم از تلفن های هوشمند و اتوماسیون موجود در آن ارتباط  داد . پس با همه این تفاسیر، فناوری نقشی ماندگار در دنیای مد ایفا می کند .

کاربرد فناوری در طراحی لباس سبب می گردد تا طراحی سریع تر و البته دقیق تر صورت گیرد . در آینده صنعت پوشاک لباسی را طراحی می کند که هم در زمستان و هم در تابستان قابل پوشش باشد . بافت، رنگ و شکل این لباس ها با توجه به شرایط محیط تغییر می کند .

صنعت مد با استفاده از تکنولوژی هم سعی دارد پایداری بیش تری داشته باشد و هم با کاهش مصرف و درک خواسته مخاطبان جوان بازار مناسبی برای خود پیدا نماید . در واقع به نوعی می توان گفت که صنعت مد با استفاده از تکنولوژی، از مد پایدار ( مد سبز ) پیروی می کند .

در این مقاله قصد داریم بررسی نماییم که فناوری اطلاعات دارای چه کاربردی در حوزه مد می باشد و چگونه می توان از آن بهره برد .

از جمله کاربرد فناوری اطلاعات در طراحی لباس می توان به طراحی لباس برای سفرهای فضایی، لباس شنا برای مقاصد نظامی و … اشاره نمود . فناوری موجب شده است تا لباس ها بادوام تر و سازگارتر برای استفاده روزانه ارائه شوند . نقش کامپیوترها در فناوری مد به طور غیر قابل استدلالی برجسته است .

فناوری های جدید در صنعت مد و پوشاک

  • فناوری هوش مصنوعی (AI) : در سال های اخیر هوش مصنوعی به برندها اجازه آنالیز کردن داده ها، افزایش میزان فروش، بهبود تجربه خرید مشتریان و کمک به انبارداری را داده است . فناوری هوش مصنوعی در سال 2022 وارد صنعت مد و پوشاک شد اما به دلیل این که روی طرح های قبلی تغییرات ایجاد می کند، ممکن است با چالش هایی مواجه شود .
  • فناوری اینترنت اشیاء : ابزارهای دیجیتال پدیده ای به نام فناوری پوشیدنی را جهانی کرده اند که برای مثال لباس کودک، به مادر زمان خیس شدن و یا بیدار شدن کودک را اطلاع می دهد . کفش های کتانی هوشمند که این روزها طراحی و تولید می شوند، به مالک این امکان را می دهد که عکس های فوری گرفته و تصاویر و انیمیشن ها را در جلو و پشت کفش پخش کنند .
  • فناوری چاپ سه بعدی در مد : استفاده از پرینتر سه بعدی در تعدادی از صنایع، از جمله صنعت مد، در حال گسترش است . این روش در صنعت مد برای ایجاد نمونه های اولیه، محصول نهایی و همچنین برای تهیه محصولات سفارشی مورد استفاده قرار می گیرد . به نظر می رسد قابلیت های فناوری پرینتر سه بعدی می تواند به طراحان جهت تولید طرح های متنوع و سفارشی سازی محصول با مواد و ساختارهای مختلف کمک کند .

واقعیت مجازی (VR) در صنعت مد و پوشاک

طراحان لباس همواره برای تولید یک محصول بارها و بارها نمونه های اولیه ای را برای ارائه می سازند تا پس از رفع اشکال ها طرح نهایی را ارائه کنند . امروزه با پیشرفت VR طراحان می توانند ابتدا نمونه مجازی را طراحی کرده و در همان محیط مجازی به اصلاح آن بپردازند . با توجه به عدم استفاده از مواد اولیه مانند نخ، پارچه و … می توان به کاهش هزینه ها و همچنین حفظ محیط زیست کمک شایانی نمود .

روی کاناپه منزل خود دراز بکشید و کفش های گوچی را امتحان کنید .

برند ایتالیایی گوچی در سال 1921 توسط گوچیو گوچی تاسیس گردید . از آن جا که برند گوچی یکی از برندهای پرطرفدار در جهان است، با تجربه بالایی که در فروش داشت توانسته با اضافه کردن واقعیت افزوده به بیزینس خود، محصولاتش را به صورت آنی در اختیار مشتریان خود قرار دهد . فقط کافیست جوراب بپوشید، کفش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و دوربین گوشی را روی پاهای خود بگیرید . برند گوچی به خوبی این موضوع را درک کرده است که برای فروش بیش تر باید دست دوستی به تکنولوژی دهد .

کلام آخر

کاربرد فناوری اطلاعات در طراحی لباس گستره ای وسیع تر از آن چیزی دارد که فکرش را می کنید . این موضوع به ما نشان می دهد که تمامی افراد فعال در صنعت مد و فشن چه کسانی که به عنوان طراح لباس فعالیت می کنند و چه کسانی که خود را خیاط ماهر یا نقاش پارچه می دانند باید با فناوری اطلاعات همسو و هم مسیر باشند، زیرا پیشرفتشان وابسته به استفاده درست از فناوری و تکنولوژی می باشد .

مجموعه سارن مد نیز از تکنولوژی و فناوری اطلاعات برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند . برای کسب اطلاعات بیش تر درباره مجموعه سارن  مد می توانید به وب سایت www.sarenmode.com  مراجعه نمایید یا با شماره 09307412883 تماس حاصل فرمایید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن